Çin: Kazakistan ile ticari işbirliğimizi yeni düzeye taşıyacağız

2017-06-08 15:56:31

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 7-10 Haziran'da Kazakistan'daki resmi ziyaretinde Shanghai İşbirliği Örgütü 17. Liderler Konseyi Toplantısı ile Astana Dünya Fuarı'nın açılış törenine katılacak.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Sun Jiwen bugün Beijng'de düzenlenen basın toplantısında, Kazakistan ile ticari işbirliğini yeni düzeye taşıyacaklarını açıkladı.

Çin ve Kazakistan'ın kapsamlı stratejik ortak olduklarına dikkat çeken sözcü Sun Jiwen, bu yılın ilk 4 ayında ikili ticaretin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45,6 oranında artarak 4 milyar 910 milyon ABD Doları'nı aştığını bildirdi.

Sun, maden sondajı, enerji ve kimyasal sanayi gibi alanlardaki işbirliğinde verimli sonuçların kaydedildiğine dikkat çeken sözcü Sun, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in son ziyaretiyle ikili ticaret ilişkilerini yeni düzeye taşıyacaklarını kaydetti.

Sun Jiwen, SİÖ ticaret bakanları arasında istişare mekanizmasından faydalanacaklarına işaret ederek, bölgesel ticaret ve yatırım kolaylığı, kapsamlı bağlantı, endüstriyel işbirliği, ekonomik işbirliği bölgesi gibi alanlarda işbirliğini pekiştireceklerini, bölgesel finansman mekanizmasını daha sağlıklı hale getireceklerini, dolayısıyla SİÖ çerçevesi altında ekonomik işbirliğini artıracaklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, 2016 yılında Çin ve SİÖ üye ülkeleri arasındaki toplam ticaret hacmi 93 milyar 700 milyon doları aştı, bu sayı örgütün kuruluş dönemine göre 9 kattır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor