“SİÖ'nün, parlak bir geleceği var”

2017-06-08 15:55:13

Shanghai İşbirliği Örgütü 17. Liderler Konseyi Toplantısı 8-9 Haziran'da Astana'da yapılacak. Eski SİÖ Genel Sekreteri Dmitrii Mezentsev, bu zirvenin düzenlenmesiyle birlikte SİÖ'nün yepyeni bir geleceği kucaklayacağına işaret ederek, üye ülkeler arasındaki somut işbirliğinin yeni düzeye taşınacağını kaydetti.

Zirvede Hindistan ve Pakistan'ın SİÖ'ye tam üye olacağına dikkat çeken Mezentsev, bunun örgütün ilk genişlemesi olduğunu, böylece dünya barışı ve istikrarının korunmasına katkı sağlayacağını açıkladı.

Bölgesel güvenlik, terörizm, bölücülük ve aşırı dincilikten oluşan "üç kötü güç" ile mücadele, uyuşturucu ve silah kaçakçılığına darbe indirme gibi çalışmaların örgütün öncelikleri arasında yer aldığına işaret eden Mezentsev, son yıllarda üye ülkelerin ekonomik işbirliğinin de giderek arttığını belirtti.

Çin ve Rusya arasındaki ortaklığı takdirle karşılayan Mezentsev, Kuşak ve Yol'un dünya ülkelerine yarar getirebilen bir proje olduğuna dikkat çekerek, bu inisiyatifin hayata geçirilmesi için tüm dünya ülkelerinin ortak çaba göstermesine ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor