Xi Jinping, Afganistan Cumhurbaşkanı'yla görüştü.

2017-06-08 15:34:42 CRI

Xi Jinping, bugün Astana'da Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yle görüştü.

Çin-Afganistan ilişkilerinin elverişli bir gelişme eğilimini koruduğunu vurgulayan Xi, iki tarafın çeşitli düzeylerdeki teması ve ziyareti yoğunlaştırarak, Kuşak ve Yol inşasının ortaklaşa ilerletilmesiyle ilgili anlayış muhtırası gibi somut işbirliği anlaşmalarını hayata geçirmesi gerektiğini belirtti.

İki tarafın terörle mücadele ve güvenlik alanındaki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Afganistan hükümetinin yurt içi güvenliği korumak için gösterdiği çabalara destek verdiğini, Afganistan'ın ilgili kapasitesini arttırmasına yardım sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Çin'in Afganistan'a dostluk politikasını kararlılıkla sürdüreceğine işaret eden Xi Jinping, Çin'in Afganistan'ın bölgesel ekonomik kaynaşma ve altyapı şebekesini artırması konusunda daha büyük rol oynaması için destek vereceğini sözlerine ekledi.

Afganistan'ın Çin'le dostluk ilişkilerine önem verdiğine değinen Gani, Çin'in Afganistan'daki barışçı yeniden inşa ve milli uzlaşma sürecine verdiği desteklere teşekkür etti. Gani, Çin'in uluslararası ve bölgesel işlerde oynadığı role Afganistan'ın önem verdiğini belirtti. Gani, Afganistan'ın Çin'le ekonomi, ticaret ve güvenlik gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, kendi gelişmesinin Kuşak ve Yol inşasıyla kenetlenmesini arzu ettiğine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor