Çin Savunma Bakanlığı'ndan ABD raporuna yanıt

2017-06-08 09:54:52

ABD Savunma Bakanlığı dün “Çin'in askeri gelişmesi ve güvenlik durumu” başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda Çin'in savunma ve ordu inşasının yanı sıra, Çin ana kesimi ile Taiwan bölgesi arasındaki ilişkiler ve Taiwan Boğazı bölgesindeki duruma sorumsuz bir yorum yapılarak Çin'in askeri tehdit olduğu iddiasında bulunuldu.

ABD Savunma Bakanlığı'nın raporuna Çin Savunma Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Wu Qian dün yaptığı açıklamada, Pentagon'un raporuna kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı. Wu, barışçı gelişme yolunu izleyerek savunma niteliğindeki askeri politikada ısrar eden Çin'in her zaman dünya barışının güçlü savunucusu olduğunu belirtti.

ABD raporunda yer alan Doğu Çin Denizi, Güney Çin Denizi ve Çin'in savunma bütçesiyle ilgili içeriklere ilişkin olarak sözcü Wu Qian, ABD'nin askeri konuşlandırma ve keşif girişimlerinin adı geçen bölgelerdeki gerginliğe yol açtığının altını çizdi. Çin'in ulusal egemenliğini ve bölgenin barışını kararlılıkla koruyacağına işaret eden sözcü, Çin'in savunma bütçesinin şeffaf olduğunu ve Pentagon'un raporundaki iddianın asılsız ve sorumsuz olduğunu kaydetti.

Çinli sözcü, ABD'nin savunma davasına objektif şekilde yaklaşarak, iki ordu arasındaki ilişkilere yararlı çalışmalar yürütmesini beklediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor