Çin'den Kore nükleer sorununa barışçı çözüm çağrısı

2017-06-06 20:15:52 CRI

Çin, ilgili tarafları Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu barışçı yollarla çözmeye çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, taraflardan başta 2356 sayılı karar olmak üzere Birleşmiş Milletler'in (BM) Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna ilişkin bütün kararlarını kapsamlı ve dengeli bir şekilde yerine getirmelerini istedi. Hua, tarafların barış görüşmelerini ilerletmek suretiyle bölgede nükleer silahların yayılmasını önlemeleri gerektiğini belirtti.

BM Güvenlik Konseyi tarafından kısa süre önce onaylanan 2356 sayılı kararda Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin-KDHC) nükleer silah ve füze geliştirme faaliyetlerinde bulunmasına karşılık yaptırıma maruz bırakılan kişi ve işletmelerin yeni listesi belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hua Chunying, Çin'in, Kore Yarımadası'ndaki gidişatı yakından izlediğine işaret ederek, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasına, bölgede barış ve istikrarın korunmasına ve nükleer sorunun diyalog ve istişare yoluyla çözülmesine destek verdiklerini vurguladı.

Hua, “KDHC'nin nükleer silah ve füze geliştirme faaliyetlerinde bulunması, Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırıdır. 2356 sayılı karar, uluslararası toplumun KDHC'nin nükleer silah ve füze geliştirme programına karşı çıktığını gösteriyor. Kararda, Kore Yarımadası ile Kuzeydoğu Asya'daki barış ve istikrarın korunması, nükleer sorunun barışçı ve diplomatik yollarla çözülmesi çağrısı da yinelenmiştir.” ifadesini kullandı.

Sözcü, taraflardan yarımadadaki gerginliği yumuşatmalarını, karşılıklı siyasi güveni arttırmalarını ve Çin'in sorunun çözümüne dair ortaya koyduğu önerileri dikkate almalarını istedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor