Çin: Güney Çin Denizi'nde istikrar için ortak çaba harcanmalı

2017-06-06 10:56:35

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bölgesel ülkelerin Güney Çin Denizi'nde istikrarı korumak için harcadıkları çabalara saygı ve destek sağlanması gerektiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson kısa süre önce Avustralya'da yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer kriz gibi sorunlardaki Çin'in, mevcut ekonomik kapasitesinden faydalanarak, siyasi sorumluluklarından kaçınmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in ilgili taraflarla bahsi geçen iki sorunun çözülmesi için harcadığı dev çabaların uluslararası toplumca takdirle karşılandığını vurguladı.

ABD ve Avustralya'nın kısa süre önce Güney Çin Denizi sorunu üzerine bazı açıklamalarda bulunduklarını ve Çin'in de buna karşın kendi tutumunu açıkladığını hatırlatan Sözcü Hua Chunying, soruna doğrudan taraf olan ülkelerin istişare yoluyla sorunu çözmeye çalışmakta olduklarını ifade etti.

Hua, Çin ve Filipinler'in Güney Çin Denizi sorununun rasyonel şekilde çözülmesi için görüş birliklerine vardıklarını, iki ülkenin kısa süre önce de ikili istişare gerçekleştirdiklerini bildirdi. Sözcü Hua, Çin ve ASEAN ülkeleri arasında Güney Çin Denizi Eylem Kuralları Çerçevesi konusunda görüş birliğine varıldığını, Çin ve ASEAN ülkelerinin de gerçekçi deniz işbirliğini sürdürdüklerini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor