ŞİÖ aşırıcılıkla mücadele antlaşması imzalanacak

2017-06-06 09:44:15

Kazakistan'da düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Liderler Konseyi toplantısında aşırıcılıkla mücadele antlaşması imzalanacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Huilai dün Beijing'de basın toplantısı düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan'a yapacağı ziyaret ve katılacağı SİÖ Liderler Konseyi toplantısı hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Li, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Kazakistan ziyareti sırasında ortak bildirinin yanı sıra bir dizi işbirliği belgesinin imzalanacağını belirtti. Li'nin açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı ve diğer liderler SİÖ Liderler Konseyi toplantısı'nda Astana Bildirisi ve adı geçen antlaşmayı imzalayacak, Hindistan ve Pakistan'a üyelik tanınacak. Astana zirvesinden sonra Çin SİÖ'nün dönem başkanlığını üstlenecek ve 2018'de zirve toplantısına ev sahipliği yapacak.

Zirvenin gündemine değinen Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Huilai, Astana'da örgütün gelişme durumu, görevi ve geleceğinin yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunların ele alınacağını açıkladı. Li, Cumhurbaşkanı Xi'nin örgütün birliği ve güveninin artırılması, güvenlik ve ekonomik gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi gibi konularda önerisini ortaya koyacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor