Çin'in Avrupa ile “Kuşak ve Yol” iş birliği güçleniyor

2017-06-05 20:52:34 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinden 13'üyle “Kuşak ve Yol” inisiyatifi çerçevesinde iş birliği belgesi imzaladığını açıkladı.

Açıklamada, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret ve yatırım hacminin sürekli arttığı kaydedildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Avrupa Ofisi Müdürü Zhou Xiaoyan, Bakanlık tarafından düzenlenen 3. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Yatırım ve Ticaret Fuarı'yla ilgili basın toplantısında iki taraf arasındaki ticaret hacmine dair konuştu.

Zhou Xiaoyan'ın verdiği bilgilere göre, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ithalat ve ihracat hacmi 2010'da 33 milyar 9 milyon dolar iken, 2016'da 58 milyar 700 milyon dolara yükseldi. Bu miktar, Çin'in tüm Avrupalı ülkelerle geçen yıla ait ithalat ve ihracat hacminin yüzde 9,8'ini oluşturuyor.

Bunun yanı sıra iki taraf arasındaki karşılıklı yatırım da sürekli artmakta. Resmi olmayan istatistiklere göre Çinli şirketlerin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yaptığı yatırım 8 milyar dolara çıkarken, 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin Çin'e yaptığı yatırımlar da 1 milyar 200 milyon doları aştı.

Üst üste iki kez Çin'in Ningbo kentinde düzenlenen Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Yatırım ve Ticaret Fuarı, Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile ekonomik ve ticari iş birliğini derinleştiren bir platform haline geldi. Fuarın 3. turu 8-12 Haziran Ningbo'da düzenlenecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor