Çin'den Kore nükleer sorunu çözümünü hızlandırma çağrısı

2017-06-03 17:17:06 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Kore Yarımadası sorununun çözümünü nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve barışçı görüşmelerin yeniden başlatılması yoluyla hızlandırma çağrısında bulundu.


BM Güvenlik Konseyi'nde dün onaylanan kararla, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) nükleer füze faaliyetleri sert dille kınandı ve daha çok kişi ile kuruluş yaptırım listesine dahil edildi.


Liu Jieyi kararın onaylanmasının ardından yaptığı konuşmada, BMGK'de onaylanan kararın uluslararası toplumun KDHC'nin nükleer füze geliştirme planına hep birlikte karşı çıktığının bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.


Kararda ayrıca, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'da barış ve istikrarın korunmasının yinelendiği ve sorunun barışçıl, diplomatik ve siyasi yollarla çözülmesi taahhüdünde bulunulduğunu hatırlattı.


Liu, Çin'in, ilgili tarafların Güvenlik Konseyi'nin KDHC'yle ilgili kararlarını kapsamlı bir şekilde yerine getirerek, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve barışçı görüşmelerinin yeniden başlatılması yoluyla sorunun barışçı çözümünü hızlandırması çağrısında bulunduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor