Li Keqiang Belçika Başbakanı'yla görüştü

2017-06-03 16:54:19 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de Belçika Başbakanı Charles Michel ile görüştü.


Li Keqiang görüşmede, Çin ve Belçika ilişkilerinin sağlıklı ile istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve günden güne pekiştiğini belirtti.


Li, Çin'in Belçika'yla karşılıklı güveni güçlendirerek önemli alanlardaki işbirliğini derinleştirmek, kültürel temasları geliştirmek ve uluslararası ile bölgesel işlerdeki temasları sürdürmek için çaba harcayacağını ifade etti.


Li, iki ülkenin adil ve serbest küresel ticaret ve yatırım sistemini koruması, karşılıklı dışa açılmayı genişletmesi, gelişme fırsatlarını paylaşması ve sınamalarla birlikte yüzleşmesi gerektiğini kaydetti.


Li Keqiang, iyi bir Çin-Belçika ilişkisinin Çin ve AB arasındaki ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.


AB'nin, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) Katılım Protokolü'nün 15. maddesini hayata geçirmesini istediğine dikkat çeken Li, Belçika'nın bu konuda aktif rol oynayarak Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesi için elverişli ortam yaratmasını umduklarını sözlerine ekledi.


Charles Michel ise görüşmede, Belçika ve Çin ilişkilerinde son yıllarda büyük gelişmeler kaydedildiğini ve Belçika'nın Çin'le karşılıklı güveni koruyarak, ekonomi, ticaret, yatırım ile bilim ve teknoloji, altyapı tesisleri, tarım ile turizm gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.


Belçika'nın Çin'in uluslararası işlerde oynadığı role önem verdiğini belirten Michel, Çin'le temasları sürdürerek dünya barışı ile istikrarına katkıda bulunmak için çaba harcayacaklarının altını çizdi.


Michel, AB'nin Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne Katılım Protokolü'nün 15. maddesini hayata geçirmesinde aktif rol oynamaya hazır olduklarını ifade etti.


Liderler ayrıca, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Li Keqiang ve Michel görüşmenin ardından, altyapı tesisleri, sanayi, kalite kontrol, telekomünikasyon, lojistik ve liman gibi alanlarda ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor