19. Çin-AB Liderleri Görüşmesi'nde kazanılan sonuçlar aktarıldı

2017-06-03 16:29:22 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'le birlikte gazetecilerin karşısına çıkarak, 19. Çin-AB Liderleri Görüşmesi'nde elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verdi.


Li Keqiang, Çin ve Avrupa'nın, serbest ticaretin korunmasından ile ekonominin küreselleşmesinin daha kapsayıcı ve adaletli yönde gelişmesinin hızlandırılmasından yana olduğuna dikkat çekti.


Li görüşmede, AB'nin “Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) Katılması Protokolü”nünün 15. maddesinde belirlenen yükümlülükleri yerine getirmesi sorununun ele alındığını hatırlatarak, Çin'in DTÖ'nün kurallarına uyulması ve AB'nin ilgili maddede belirlenen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiği görüşüne vurgu yaptı.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, Li Keqiang'la yapıcı ve başarılı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Avrupa ve Çin'in birbirlerinin önemli stratejik işbirliği ortağı olarak, ikili ilişkiler ve işbirliğine büyük önem verdiğini anımsattı.


Söz konusu görüşmeyle fikir birliğinin pekiştirildiğine ve işbirliği isteklerinin güçlendirildiğine dikkat çeken Avrupalı liderler, Çin'le iklim değişikliği alanındaki işbirliğini derinleştirmeye, Paris Antlaşması'nı hep birlikte yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Tusk ile Juncker görüşmede ayrıca,  “Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne Katılması Protokolü”nün 15. maddesinde belirlenen yükümlülüklerin yerine getirilmesi gibi her iki tarafı ilgilendiren sorunların ele alındığına işaret ederek, taraflar arasında fikir birliğinin arttığını ve görüş ayrılıklarının azaldığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor