Li Keqiang Belçika Kralı'yla bir araya geldi

2017-06-03 16:21:47 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Brüksel Sarayı'nda Belçika Kralı Philippe Leopold Louis Marie'yle bir araya geldi.


Li Keqiang görüşmede ilk olarak, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den Belçika Kralı Philippe'ye selam getirdiğini belirtti. Li, ülkelerin geleneksel dostluğunun derin olduğunu ve temasların günden güne arttığını ifade etti.


Xi Jinping ile Philippe'nin karşılıklı ziyaretlerinin ikili ilişkilerin gelişmesinde itici bir güç olduğunu dile getiren Li Keqiang, Çin'in Bekçika'yla birlikte ortak çaba harcayıp, yüksek bilim ve teknoloji, enerji tasarrufu ve çevre koruma gibi alanlarda işbirliğini derinleştirerek, ikili ilişkileri geliştirmek için çalışacağına vurgu yaptı.


Li Keqiang Çin'de reformların derinleştirilmesi ile dışa açılmanın genişletilmesi sürecinde büyük piyasa fırsatlarının ortaya çıktığını ve daha fazla Belçikalı işletmenin Çin'e yatırım yapmasını olumlu karşıladıklarını da sözlerine ekledi.


Kral Philippe ise, birkaç kere Çin'i ziyaret ettiğini belirterek, Çin'in dışa açılma ve reform uygulalarında kazanılan büyük başarıların kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi.


Belçika'nın, Çin'in gelişmesinin bölgeye ve dünyaya getirdiği fırsatları görmekten memnuniyet duyduğuna işaret eden  Kral Philippe, Çin'le işbirliği yapmak, uluslararası işlerde yakın teması sürdürmek ve küresel sınamaları birlikte göğüslemek için çaba harcayacaklarının altını çizdi.


Taraflar görüşmede ayrıca, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu. 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor