19. Çin-AB Liderleri Görüşmesi yapıldı

2017-06-03 16:06:35 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean - Claude Juncker'le birlikte 19. Çin-AB Liderleri Görüşmesi'ni gerçekleştirdi.


Li Keqiang ikili ilişkilere önem veren Çin'in, AB ülkelerinin kendilerine uygun entegresyon yolu seçmesini desteklediğini ve dayanışma içinde, istikrarlı, açık, müreffeh bir Avrupa görmek istediğini hatırlattı. Şu anda uluslararası durumda belirsiz ve istikrarsız unsurların arttığı bir ortamda söz konusu görüşmeyle, Çin-Avrupa ilişkilerindeki istikrarın korunduğuna ve bu ilişkilerin devamlı olarak pekiştirildiğine ilişkin olumlu bir sinyal verilmesini beklediklerini söyledi.


Li Keqiang uluslararası durumdaki belirsizliklerin Çin-Avrupa işbirliğindeki istikrarla aşılması gerektiğinin altını çizdi.


Son yıllarda ikili ilişkilerde sürekli yeni gelişmeler kaydedildiğine dikkat çeken Li Keqiang, iki tarafın gelişme stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirerek, çift yönlü açılmayı genişletmesi ve ikili yatırım anlaşmasına ilişkin görüşmeleri hızlandırıp ticaret ve yatırım işbirliğinin seviyesini yükseltmesi gerektiğini kaydetti.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker günümüz dünyasının belirsiz ve istikrarsız unsurlarla karşı karşıya kaldığını ve mevcut uluslararası sistemin korunmasının Avrupa, Çin ile dünyanın ortak çıkarlarına uygun olduğunu belirtti.


İki lider, uluslararası ticaret sisteminin korunmasında seçici olunmaması gerektiği görüşünde bulunduklarının altını çizdi.


Taraflar arasında 2030 sürdürülebilir gelişme programı, iklim değişikliği, İran nükleer sorunu gibi uluslararası işlerde iyi bir işbirliği yapıldığına işaret eden iki lider, serbest ticaret, iklim değişikliği ve güvenlik gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin dünya barışı ile istikrarına yararlı olduğunu ifade etti.


Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni desteklediklerini anımsatan Avrupalı liderler, ikili yatırımı genişletmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Liderler, görüşmenin ardından, yatırım, fikri mülkiyet, gümrük, bilim ve teknoloji işbirliği gibi alanlarda 10 adet işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor