Çin'in KDHC'ye yönelik yeni yaptırımlara tutumu

2017-06-02 19:44:41 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler'in (BM) Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) yönelik yeni yaptırımlarına ilişkin tutumu açıklandı.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün, KDHC'ye yönelik yeni yaptırımlara ilişkin karar tasarısı üzerinde oylama yapacak.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin'in konuyla ilgili tutumunu açıkladı.


Hua Chunying, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda ısrar eden Çin'in, sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu belirtti.


Hua, Kore Yarımadası sorununun şu anda diyaloğun başlatılmasıyla ilgili kritik bir dönemde olduğunu ve ilgili tarafların bu süreçte ölçülü davranarak Yarımada'da gerginliği tırmandırabilecek eylemlerden kaçınması gerektiğini ifade etti.


Sözcü Hua, Güvenlik Konseyi'nin eylemlerinin de bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olması gerektiğini ve Çin'in Güvenlik Konseyi'nin ilgili tartışmalarına bu fikrin ışığında katılacağını vurguladı.


Öte yandan, Japonya basınında ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Antony Blinken'ın Çin ziyareti sırasında, Çin'in KDHC'nin nükleer füze geliştirmesi sorunundaki tutumuna ilişkin olarak, şu anın diyalog için uygun bir zaman olmadığı ve KDHC'ye yönelik baskıların arttırılması gerektiği görüşünün dile getirildiği bilgisine yer verildi.


Sözcü, Japonya basında çıkan söz konusu haberlerin gerçeği ciddi şekilde çarpıttığına dikkat çekti.


Hua, Çin'in, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi çalışmalarıyla barışçıl görüşmelerin yeniden başlatılmasının hızlandırılması yoluyla sorunun barışçıl çözüm yoluna girmesinin sağlanması gerektiği görüşünde olduğunun altını çizdi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor