Çin ile Almanya G20 iş birliğini güçlendiriyor

2017-06-02 09:50:23

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Berlin'de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. İki taraf, G20 çerçevesinde iş birliğini güçlendirme kararı aldı.

Steinmeier'e Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamlarını ileten Başbakan Li, iki ülke arasındaki üst düzey temasların artmasının ikili ilişkilerin gelişmesine güç kattığını vurguladı. Çin'in iklim değişikliği, uluslararası ve bölgesel kritik meselelerdeki duruşunu yineleyen Li Keqiang, Almanya ile her alandaki iş birliğini pekiştirmenin yanı sıra, küresel barış, istikrar ve refahın gerçekleştirilmesi için ortak çaba göstermeye hazır olduklarını kaydetti.

Çin'in Almanya'nın Hamburg'da düzenleyeceği G20 Zirvesi'ni desteklediğini ifade eden Başbakan Li, zirvenin tarafların fikir birliğine varmasına ve küresel yönetişimin iyileşmesine katkı yapmasını umduğunu söyledi.

Steinmeier, görüşmede, Li'nin Almanya ziyaretini olumlu karşıladıklarını ve iki tarafın uluslararası durumların dengesiz olduğu bir dönemde üst düzey değişimleri genişletmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Açık bir küresel ticaret sistemini desteklediklerinin altını çizen Steinmeier, Çin'in iklim değişikliği konusundaki sorumlu tutumunu da takdirle değerlendirdi. Steinmeier, Çin ile ticaret ve kültür gibi alanlarda ve G20 meselelerinde Çin ile iş birliğini derinleştireceklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor