Çin: Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçilmeli

2017-06-01 19:02:58 CRI

Çin, Güney Çin Denizi sorununda bazı ABD'lilere Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçerek, daha çok bölgenin barışı ve istikrarına yararlı işler yapma çağrısında bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla Güney Çin Denizi'ndeki durumda olumlu gelişme eğiliminin görüldüğüne dikkat çekerek, bazı ABD'lilere Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçmeleri ve bölgenin barışı ile istikrarına yararlı işler yapmaları çağrısında bulundu.


ABD Senatosu'ndan bir senatör dün Sidney'de yaptığı konuşmada, Çin'in Güney Çin Denizi'nde denizi doldurarak elde ettiği adaları askerileştirdiğini ve bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.


Hua Chunying basın toplantısında konuyla ilgili olarak şu değelendirme bulundu:


“ABD'de bazı kişiler durup dururken uluslararası hukuktan bahsetmeyi seviyor. Ancak çoğu zaman ya hukuktan hiç anlamıyorlar ya da hukuku bildikleri halde yasadışı işlerde bulunuyorlar. Çin, Nansha Adaları'nda ve açıklarında tartışılmaz bir egemenliğe sahiptir. Çin'in kendi toprağında barışçıl inşa faaliyetlerinde bulunarak, oralara gerekli savunma tesisleri konuşlandırması meşru ve haklı bir faaliyettir. Sözde “askerileştirme” ile hiçbir alakası yoktur. Asıl kimin keşif amacıyla Güney Çin Denizi'ne gemi ve uçak yollayarak başka bir ülkenin egemenliğine ve güvenliğine meydan okuduğu gayet açıktır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor