Xi'nin özel elçisi Kenya'da

2017-06-01 10:32:15 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Özel Elçisi ve Devlet Konseyi Üyesi Wang Yong, dün Kenya'da 480 kilometrelik Mombasa-Nairobi demiryolu hattının hizmete girmesi nedeniyle yapılan törene katılarak, Xi adına Kenya'yı projenin tamamlanmasından dolayı tebrik etti.

Wang, Mombasa-Nairobi demiryolu hattının, Cumhurbaşkanı Xi'nin ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Çin-Afrika İş Birliği Forumu kapsamında düzenlenen Johnnesburg Zirvesi'nde belirlenen “On Büyük İş Birliği Planı” çerçevesinde elde edilen ilk kazanç olmakla beraber iki taraf arasındaki endüstriyel kapasite iş birliğini simgelediğini söyledi.

Xi'nin özel elçisi, bu hattın inşasının, Kenya ve bölgedeki diğer ülkelerin kalkınması, Afrika'da sanayileşme sürecinin hızlandırılması ve Kuşak ve Yol projesinin Afrika'ya girmesi açılarından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Cumhurbaşkanı Xi'ye, Çin hükümeti ve halkına ülkesinin inşasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Kenyatta, demiryolu hattının hizmete girmesini bir fırsat olarak görüp, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi için çabalarını sürdüreceklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor