Başbakan Li, Avrupa ziyaretinde ticarete odaklanacak

2017-05-31 11:25:27

Çin Başbakanı Li Keqiang, üç günlük Avrupa ziyareti için bugün Berlin'e doğru yola çıkacak. Uzmanlar ve yetkililer bu ziyaretin Çin-Avrupa serbest ticaretini ilerleteceği ve küresel ekonomik iyileşmeye ivme kazandıracağı görüşünde.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Li, Avrupa turunda Almanya ve Belçika'yı ziyaret ederek, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile yıllık toplantıya katılacak ve Brüksel'deki yıllık mekanizma çatısı altında Avrupa Birliği (AB) liderleriyle bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wang Chao, Li'nin ziyaretiyle Çin'in AB ile arasındaki siyasi güveni güçlendirmek için stratejik iletişimi genişletmeyi, iş birliğini geliştirmeyi ve karşılıklı olarak iş birliği, dışa açıklık ve kazan-kazan sinyalleri vermeyi umduğunu dile getirdi.

Çin ve Avrupa'nın temel uzlaşmazlıkları veya coğrafi çatışmaları olmadığını vurgulayan Wang, iki tarafın da serbest ticareti ilerletme, çok taraflı ticaret sistemini koruma ve küresel ekonomik yönetişimi geliştirme gibi konularda pek çok ortak çıkarı bulunduğunu söyledi.

Wang ayrıca, anlaşmazlıkların yapıcı bir tutumla uygun şekilde ele alınması için ortak çaba gösterilmesi ve Avrupa ile Çin'in birbirlerinin temel çıkarlarını ve kaygılarını gözetmesi gerektiği çağrısında bulundu.

“15. madde de gündeme gelecek”

Çin'in Almanya Büyükelçisi Shi Mingde, CRI muhabirine yaptığı açıklamada, Li'nin Almanya ziyareti esnasında iki ülkenin liderlerinin Çin'in DTÖ'ye Katılım Protokolü'nün 15. maddesi hususunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

15. maddeye göre, DTÖ üye ülkelerinin Çin'e karşı anti-damping soruşturmalarında “serbest piyasa ekonomisi uygulayan üçüncü emsal ülkelerin” verilerini kullanmayı 11 Aralık 2016'da sonlandırması gerekiyordu.

Büyükelçi Shi, Almanya dahil AB üyelerinin üçüncü emsal ülke verilerini kullanmayı durdurması gerektiğinin altını çizdi.

Beijing Yabancı Diller Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü profesörü Wang Mingjin ise, Çin'in ve AB'nin KOBİ'leri arasındaki iş birliği anlaşmalarının da Li'nin ziyaretinde gündeme gelebileceğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor