4. Çin-Japonya Üst Düzey Siyasi Diyaloğu düzenlendi

2017-05-30 16:05:07 CRI

Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi, Japonya Ulusal Güvenlik Müdürü Yati Syoutarou'yla dün düzenlenen 4. Çin-Japonya Üst Düzey Siyasi Diyaloğu'na başkanlık etti.

Yang Jiechi, Çin ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin normale dönmesinden bu yana 45 yıl geçtiğine ve bu süre içinde ikili ilişkilerde hem fırsatlar elde edildiğine, hem de tehditlerle karşı karşıya kalındığına işaret etti.


Yang, Japonya'dan Çin'le aynı doğrultuda ilerleyerek, karşılıklı siyasi güven inşa etmek ve ikili ilişkilerin normal gelişme yoluna yeniden dönmesini sağlamak için çaba harcamasını beklediklerini ifade etti.


Tarih ve Taiwan sorunlarına da değinen Yang Jiechi, Japonya'nın verdiği sözleri tutarak kurallara uyması gerektiğini kaydetti.


İki tarafın dört maddelik mutabakatın ruhuna uyarak, Doğu Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı beraber koruması gerektiğini vurgulayan Yang, Japonya'dan Güney Çin Denizi sorununda temkinli davranarak, sorunun uygun şekilde çözülmesinde yapıcı rol oynamasını istediklerini dile getirdi.


Yang Jiechi ayrıca, iki ülke arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin gelişme modelinin değişimi ile yükselişinin hızlandırılması, kültür, yerel hükümet ve gençlik gibi alanlardaki iletişimin yoğunlaştırılması, iki halkın karşılıklı anlayışının arttırılması ve ikili ilişkilere daha sağlam bir sosyal temel sağlanması gerektiğini söyledi.


Yati Syoutarou ise, Japonya ve Çin'in, Asya'daki iki büyük ülke olarak, işbirliğini sürdürmesinin bölge için çok önemli olduğuna işaret etti.


İki ülkenin birbirinin işbirliği ortağı olması ve birbirine tehdit oluşturmaması şeklindeki fikir birliğinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yati Syoutarou, Japonya'nın Taiwan ve tarih gibi konulardaki tutumunun değişmediğini ve Çin'le beraber çeşitli kademelerdeki iletişimi güçlendirerek, fikir ayrılıklarını uygun şekilde kontrol etmek için çaba harcayacağını belirtti.


Taraflar ayrıca, her iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor