Çin, Kore Yarımadası sorununun barışçı çözümünden yana

2017-05-27 15:54:34

Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova'da mevkidaşı Sergei Lavrov'la düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Çinli bakan Kore Yarımadası sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararları temelinde diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını belirtti.

Çin'in ortaya koyduğu bu önerinin BM Tüzüğü'nün amacına, uluslararası toplumun deneyimlerine ve yarımadadaki iki ülke dahil bölge ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı.

Wang Yi, askeri tedbirlerin herhangi bir ülkenin seçimi olmaması gerektiğini, bu konuda Rusya'yla fikir birliği sağlandığını kaydetti.

Bakan Wang Yi, Kuzey Kore'nin BMGK'nin kararlarına aykırı girişimlerde bulunmaması ve diyalogun yeniden başlatılması için zemin hazırlanması çağrısında bulundu.

Wang Yi, ABD yönetiminin sorunu diyalogla barışçı şekilde çözme düşüncesini somut adımlarla hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Wang, Güney Kore'nin de yaptırımla beraber diyalog yoluyla sorunları çözme politikasında ısrar etmesi gerektiğini söyledi.

Wang Yi, Japonya'nın da daha aktif ve yapıcı bir tavır sergileyerek, barış görüşmesini engellememesini arzuladıklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor