Dışişleri Bakanı Wang Yi'den Rusya'yla ilişkilere övgü

2017-05-27 15:48:23

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova'da mevkidaşı Sergei Lavrov'la görüşme yaptıktan sonra ortak basın toplantısına katıldı ve Çin-Rusya ilişkilerini değerlendirdi.

Çinli bakan, iki ülkenin çeşitli konularda aynı veya benzer görüşlere sahip olduğunu ve bu temelde oluşturulan olgun ve istikrarlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisine Çin'in büyük değer verdiğini hatırlattı. Wang Yi bu ilişkilerin daima ilerleyeceğini dile getirdi.

Wang Yi, iki ülkenin kendi gelişme planlarını kenetlemeye hız kazandırarak enerji, havacılık, uzaycılık, altyapı tesislerinin bağlanırlığı gibi alanlarda işbirliği projelerini var güçle ilerletmekte olduğunu kaydetti. Wang, uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü koruyacaklarını söyledi.

Shanghai İşbirliği Örgütü'nün ilk kez genişlemeye gideceğini belirten Wang Yi, Rusya'yla birlikte çaba harcayıp örgütü tüm tarafların istikrarını korumaları, ekonomiyi geliştirmeleri ve halkın yaşam koşullarını iyileştirmeleri için güçlü bir dayanak haline getireceklerine işaret etti.

Kore Yarımadası sorununa değinen Wang Yi, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve yarımdada barış ve istikrarın korunmasından yana olduklarını yineledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor