Sahiwal Kömür Santrali'nin ilk birimi hizmete girdi

2017-05-26 16:56:38

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Sahiwal Kömür Santrali'nin 1 numaralı ünitesi dün elektrik üretmeye başladı. Bu, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kapsamında faaliyete geçen ilk verimli kömür ünitesi oldu.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, dün kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Sahiwal'in 1 numaralı ünitesinin sadece 22 ay içinde kurulduğunu ve bunun Pakistan tarihinde bir ilk olduğunu belirtti.

Navaz Şerif, gelecekte daha fazla enerji projesinin Pakistan'da başlayacağını ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun Pakistan'a çok büyük ölçekli yatırım getirerek ekonomik büyümeye yardım sağlayacağını kaydetti. Navaz Şerif ayrıca, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun iki halka fayda getireceğini söyledi.

Sahiwal Kömür Santrali Çin'in Huaneng Grubu ve Shandong Ruyi Grubu tarafından ortak yatırımla inşa ediliyor. Kömürle çalıştırılacak iki 660 megavat süper kritik ünitenin kurulması planlanıyor. 2 numaralı ünitenin bu yılın Haziran ayında resmen hizmete girmesi bekleniyor. Üniteler inşa edildikten sonra santralin yıllık elektrik üretim kapasitesi 9 milyar kilovatsaata ulaşacak ve Pakistan'da 10 milyonluk nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak. Böylece Pakistan'ın enerji sıkıntısı hafifletilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor