Putin, Wang Yi ile görüştü

2017-05-26 10:19:59 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda ülkesini ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabul etti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e samimi selamlarını ileten Putin, Kuşak ve Yol Forumu'nun başarılı bir şekilde düzenlenmesinden dolayı Çin'i tebrik etti ve Xi Jinping'in bir an önce Rusya'yı ziyaret etmesini beklediğini dile getirdi.


Putin, iki ülkenin gerçek kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olduğunu ve ikili işbirliğinin siyaset, ekonomi, ticaret ve uluslararası işler gibi her alanı kapsadığını anımsattı.


Rusya'nın ekonomik durumunun şu anda iyiye gittiğine dikkat çeken Putin, iki ülkenin hükümet kuruluşlarının iletişim ile istişareyi güçlendirerek, gerçekçi işbirliğinin gelişme eğilimini sağlamlaştırmasının önemine değindi.


Putin, Rusya ile Çin'in, BRICS, Shanghai İşbirliği Örgütü, G20 gibi çok taraflı çerçeve altında işbirliğini sıkılaştırarak, uluslararası güvenlik işbirliğini güçlendirmesi ve küresel stratejik istikrarı ortaklaşa koruması gerektiğinin altını çizdi.


Wang Yi ise, uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin, Çin ve Rusya'nın daima birbirine güvenerek destek verdiğini hatırlattı ve bunun ikili kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisinin en belirgin özelliklerinden biri olduğuna işaret etti.


Wang, Putin'in, kısa bir süre önce Kuşak ve Yol Forumu'na katılıp, Forum'un başarılı geçmesine önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesini ilerletmesi gerektiğini ifade etti.


İki ülkenin kalkınma stratejisinin birbiriyle uyuştuğunu ve işbirliği potansiyelinin geniş olduğunu anımsatan Wang Yi, taraflar arasında ticaret, yatırım, enerji, havacılık, finans gibi alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi ve tarım, inovasyon, Uzakdoğu bölgesinin kalkındırılması gibi yeni büyüme noktalarının araştırılmasının yanı sıra, çıkarların kaynaşmasının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Wang Yi son olarak, iki ülke arasında uluslararası işlerdeki stratejik işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine de değindi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor