BRICS sağlık alanındaki işbirliğini güçlendirecek

2017-05-24 15:23:04 CRI

Çin, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika'nın sağlık bakanları, BRICS ülkeleri arasında sağlık alanındaki işbirliğini güçlendirme taahhüdünde bulundu.


BRICS ülkelerinin sağlık bakanları dün 70. Dünya Sağlık Konferansı sırasında düzenlenen öğle yemeği toplantısında bir araya gelerek, sağlık alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi sorununu ele aldı.


Konferans'a katılan Çin Heyeti ile Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu Başkanı Li Bin toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in diğer ülkelerle işbirliğini genişletme ve değişimi güçlendirme yoluyla geleceği planlamaya hazır olduğunu söyledi.


Li, BRICS liderleri arasında geçen yıl Hindistan'da yapılan zirvede varılan mutabakatın hayata geçirilmesi için, 6-7 Temmuz günlerinde Tianjin kentinde BRICS Ülkeleri Sağlık Bakanları Toplantısı'nın düzenleneceğini açıkladı.


Li ayrıca, Çin'de 5 Temmuz'da BRICS Ülkeleri Sağlık Yetkilileri Toplantısı'nın gerçekleştirileceğini ve uygun işbirliği projelerinin tartışılacağını da duyurdu.


Toplantıya katılan 5 ülkenin sağlık bakanları tıbbi ürünlerin erişilebilirliği ve satın alınabilirliği, tüberkülozun küresel çapta önlenmesi ve kontrol altına alınması yeni stratejisi, antibiyotik direncinin önlenmesi gibi sorunları ele alarak, iletişim ile değişimi güçlendireceklerini kaydetti.


Bakanlar ayrıca, BRICS ülkelerinin nüfusunun dünya nüfusunun yüzde 40'ından fazla olduğuna dikkat çekerek, 5 ülkenin sağlık politikalarının uluslararası hastalıkların önlenmesi ve kontrol altına alınması için son derece büyük önem taşıdığının altını çizdi.


BRICS Ülkeleri Sağlık Bakanları Toplantısı'nın ilki Temmuz 2011'de Çin'in başkenti Beijing'de yapıldı ve toplantıda 5 ülkenin sağlık bakanları arasında uzun vadeli diyalog mekanizması saptandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor