Wang Yi, Mali Başbakanı ile bir araya geldi

2017-05-22 12:30:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkeye yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde başkent Bamako'da Mali Başbakanı Abdoulaye Idrissa Maïga ile bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede, Çin'in, Mali'nin egemenlik, güvenlik ve birliği savunma, ülkenin gelişimine uygun kalkınma yolları arama ve terörle mücadele alanlarında gösterdiği çabaları kararlılıkla desteklediğini belirtti.


Wang, Çin'in Mali'yle altyapı tesisleri inşası, iş gücünün geliştirilmesi ve barış ile güvenlik gibi alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.


Mali'nin tarımsal seviyesini yükseltme konusunda desteklerinin devam edeceğini vurgulayan Wang, sanayi sistemi kurmak ve sürdürülebilir gelişme elde etmek için Mali'ye yardım edeceklerini kaydetti.


Abdoulaye Idrissa Maïga ise görüşmede, Çin'i stratejik ortak olarak gördüklerinin altını çizdi ve barış ile istikrar gerçekleştirmek için Çin'in Mali'ye sağladığı destekleri övgüyle değerlendirdiklerini dile getirdi.


Maïga, Çin'in, Birleşmiş Milletler'in (BM) Mali'deki barış gücüne katkısından dolayı teşekkür etti ve ölen Çinli askerlere baş sağlığı diledi.


Maïga, Mali'nin Çin'in uluslararası meselelerde onayladığı önemli role önem verdiğini ve Çin'in barış koruma ile terörle mücadele alanlarında Mali'ye daha fazla yardım sağlamasını beklediklerini ifade etti.


Mali, Wang Yi'nin Moritanya ile Cape Verde'nin ardından Batı Afrika ziyaretindeki üçüncü durağı oldu. Wang Yi, bugün Fildişi Sahili'ne geçecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor