Wang Yi, Malili mevkidaşıyla görüştü

2017-05-22 11:56:06 CRI

Mali'de resmi ziyaretini sürdürmekte olan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Malili mevkidaşı Abdoulaye Diop'la görüştü.


Wang Yi, şu an Mali'nin kritik bir tarihi aşamada bulunduğunu dile getirerek, egemenlik, güvenlik ve birliğini savunma çabalarını, Mali'deki uzlaşma sürecini, kendi ülkesine uygun gelişme yolu bulma ile terörle mücadele çalışmalarını kararlılıkla desteklediğini ifade etti.


Wang Yi, Çin'in, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi bir üyesi olarak uluslararası arenada her zaman Mali'nin yasal haklarını savunacağını söyledi.


Wang Yi, Çinli işletmeleri Mali'de iş kurmaya teşvik etmeye hazır olduklarını belirtti.


Abdoulaye Diop ise, Çin'in iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirmek amacıyla ileri sürdüğü düşünceye tamamen katıldığının altını çizdi.


Diop, Çin'le gelişme stratejilerini kenetlemeyi hızlandırarak, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun sonuçlarından faydalanıp iki ülke arasındaki somut işbirliği seviyesini sürekli yükseltmeye hazır olduklarını kaydetti.


Diop, ülkesinin, Çin'in Afrika ülkelerinin Güvenlik Konseyi reformundaki adil tutumlarına olan desteklerini takdirle değerlendirerek, Çin ve diğer Afrika ülkeleriyle birlikte Afrika ülkelerinin yaşadığı adaletsizliği yok etmek için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.


Wang Yi ve Diop ayrıca, her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.


Wang Yi görüşmeden sonra, Çin'in Mali Büyükelçiliği'ndeki çalışanları, BM'nin barış korumasında görevli Çinli subay ile askerleri ve Çin'in sağlık ekibi ile Çince öğretim gönüllülerinin temsilciliklerini ziyaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor