Çin: ABD ve Kuzey Kore siyasi irade göstermeli

2017-05-19 19:15:37

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, diyalog ve müzakere yoluyla nükleer sorunu çözme mesajı veren ABD ile Kuzey Kore'nin Çin'in ilgili çağrısına olumlu tepki göstererek, diyalog ve müzakereyi yeniden başlatması gerektiğini söyledi.

Basında çıkan bazı haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı'nın özel elçisiyle yaptığı görüşmede, ABD'nin daha önce Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) iktidarını devirmeme, bu ülkeye saldırmama ve bu ülkenin sosyal rejimini değiştirmeme sözü verdiğini hatırlattı ve bu sözü tutacaklarını belirtti.

Tillerson, Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri durdurarak, diyaloğa elverişli bir ortam yaratması ve şu an oluşan olumlu atmosferi değerlendirerek ABD'ye güvenmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying ise bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD ve Kuzey Kore'nin bir an önce siyasi kararlar alıp diyaloğun yeniden başlatılması için çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Yarımadası'nda nükleer sorunun çözülmesi için Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri, ABD'nin ise büyük çaplı askeri tatbikatları durdurması, daha sonra da yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve barış mekanizmasının oluşturulmasıyla yarımadada kalıcı barışın gerçekleştirilmesini önermişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor