“Çin-Kore Cumhuriyeti ilişkilerindeki kazanımlar korunmalı”

2017-05-19 15:06:11

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kore Cumhuriyeti'yle (Güney Kore) ikili ilişkileri normal seyrine döndürmek için çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Xi Jinping, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mono Jae-in'in özel elçisini kabulünde konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kore Cumhuriyeti'yle ilişkilere büyük önem verdiklerini kaydeden Xi, ikili ilişkilerde zor kazanılan başarıların devamını teminat altına almak istediklerini söyledi.

Xi Jinping, mevcut durumda Çin ile Kore Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin kritik bir dönemde olduğunu hatırlattı.

Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasında ısrar ettiklerini vurgulayan Xi Jinping, yarımadada barış ve istikrarı koruyacaklarını kaydetti. Xi Jinping, Kore Cumhuriyeti'nin yeni yönetimiyle bu konuda teması artırmaya ve durumu hafifletmeye hazır olduklarını kaydederek, diyalog ve müzakereyi bir an önce yeniden başlatmaya çalışacaklarını belirtti.

Özel elçi Lee Hai-chan, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in bizzat Xi Jinping'e yazdığı mektubu teslim etti. Lee Hai-chan, iki taraf arasında diplomatik ilişki kurulmasını izleyen 25 yıl içinde ikili ilişkinin hızlıca geliştiğini ifade etti.

Çin'in kaygılarını çok iyi anladıklarını dile getiren Lee Hai-chan, Çin'le eşgüdümü ve teması sıkılaştırmaya ve ikili ilişkinin gelişmesini engelleyen meseleleri uygun bir şekilde çözmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Lee Hai-chan ayrıca, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ve Doğu Asya bölgesinde barış, istikrar ve güvenliğin gerçekleştirilmesi için Çin'le ortak çaba harcamayı ümit ettiklerini söyledi.

Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi de bugün Lee Hai-chan'la görüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor