Çin: Kore nükleer sorunu “ya o ya bu” ile çözülemez

2017-05-18 19:42:54

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kore Yarımadası'nda nükleer sorunun “ya o ya bu” mantığıyla çözülemeyeceğini, tarafların acilen yerine getirmesi gereken görevin bölgedeki tansiyonu düşürmek olduğunu belirtti.

ABD'nin Birleşmiş Miletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, uluslararası toplumun ya ABD ya da Kuzey Kore'yi (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) desteklemesi gerektiğini söyledi.

Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Haley'in açıklamasını değerlendirdi. Hua, Kore Yarımadası'nda nükleer sorunun geçmişinin uzun zaman öncesine dayandığını ve karmaşık olduğunu vurguladı.

Kuzey Kore'nin BMGK'nın ilgili kararlarını ihlal ederek nükleer deneme yapmasına karşı çıktıklarını söyleyen Sözcü, Çin'in aynı zamanda sorunun sadece Pyongyang'a yaptırım uygulanarak veya yaptırımlar artırılarak çözülmesinden de yana olmadığını kaydetti. Çin'in her zaman sorunun diyalog ve istişare yollarıyla çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Hua Chunying, her türlü koşulda Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırma ve bölgede barış ve istikrarı koruma ilkeleri doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini yineledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor