Xi: Latin Amerika Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısıdır

2017-05-18 09:58:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Arjantinli mevkidaşı Mauricio Macri'yle dün başkent Beijing'de görüştü. İki taraf, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini tüm alanlarda genişletme ve ikili ilişkileri ilerletme konusunda mutabakat sağladı.

Xi, altyapı, enerji, tarım gibi alanlarda işbirliğini geliştirme, hidroelektrik santral ve demiryolu gibi alanlardaki mevcut ortaklık projelerini sürdürme sözü verdi.

Arjantin'in Kuşak ve Yol girişimine desteği ve katılımından övgüyle söz eden Xi Jinping, “Latin Amerika, 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun doğal uzantısıdır” ifadesini kullandı.

Çin ile Arjantin arasında tarım, kültür, eğitim, enerji, finans, yatırım ve demiryolu gibi çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Liderler görüşmesinin ardından yayınlanan ortak bildiride, Arjantin'in altyapı imkânlarını geliştirmede finansal seçeneklerini artırmak için Asya Altyapı Yatırım Bankası üyelik sürecini tamamlamak arzusunda olduğu belirtildi.

Bu yıl Çin-Arjantin diplomatik ilişkilerinin 45. yılı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu vesileyle çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Xi ve Macri son bir yıllık süreçte üçüncü kez bir araya geldi. Liderler daha önce G20 ve Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında görüşmüşlerdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor