“BRF, Çin'in üstlendiği büyük bir sorumluluk”

2017-05-17 19:40:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) ev sahipliği yapmasının, Çin'in, uluslararası işbirliğinin güçlenmesine ve ortak kalkınmaya önemli fırsatlar sağlayarak büyük bir sorumluluk üstlendiğini gösterdiğini söyledi.

Forum, son günlerde uluslararası kamuoyunun takdirini kazandı, ancak Çin'in bu girişimle uluslararası etkisini ya da liderliğini artırmayı amaçladığına yönelik iddialar da yükseldi. Hua Chunying bu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Çin'in bu forumla uluslararası etkisini ya da liderlik gücünü yükseltmeyi amaçlamadığını söylemek yerine, ülkesinin üstlenmesi gereken bir sorumluluğu cesaretle yerine getirdiğinin vurgulanması gerektiğini ifade etti.

Sözcü Hua şöyle konuştu:

“Kuşak ve Yol inisiyatifini Çin ortaya koydu. Ama ‘istişare, ortak kalkınma ve paylaşım' ilkeleri doğrultusunda beraber çaba göstereceğiz ve sonunda hepimiz bu projeden yararlanacağız. Çin, büyük olsun, küçük olsun her ülkenin eşit olmasından yanadır, aynı zamanda daha zengin kaynaklara sahip olan büyük ülkelerin daha fazla sorumluluk üstlenmesi ve daha büyük etki yaratması gerektiği kanaatindedir. Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koyması ve bu forumu düzenlemesi, bu tür bir sorumluluğu üstlenme zihniyetini yansıtıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor