Xi Jinping, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile görüştü

2017-05-17 16:11:21 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile görüştü.

Çin ve Kamboçya ilişkilerinin sağlıklı gelişimine devam ettiğine işaret eden Xi, Çin'in Kamboçya'yla birlikte kapsamlı stratejik işbirliğini derinleştirerek iki halka daha fazla fayda getirip bölgedeki barış ve refaha daha büyük katkı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Önümüzdeki yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 60. yıldönümünün kutlanacağına değinen Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın bu fırsatı değerlendirerek aralarındaki somut işbirliğini derinleştirmesi arzunu dile getirdi.

Xi ayrıca, Kuşak ve Yol inşasıyla ilgili işbirliği planlamasının yerine getirilmesiyle iki ülkenin endüstriyel kapasite ve yatırım gibi başlıca işbirliği projelerini hayata geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin'in uzun süredir verdiği desteğe teşekkür eden Hun Sen, Çin'le birlikte dostluğu sağlamlaştırarak, Çin- Kamboçya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerini geliştireceğini ifade etti.

İki tarafın her zaman olduğu gibi birbirini anlayışla karşılaması gerektiğini vurgulayan Hun Sen, Çin ve Kamboçya'nın ekonomi, ticaret, kalkınma, yoksullukla mücadele ve sınır ötesi suçlar gibi alanlardaki somut işbirliğini geliştirerek, uluslararası ve bölgesel işlerdeki temas ve eşgüdümü yoğunlaştırması gerektiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor