Çin, Myanmar'ın iç barışını destekliyor

2017-05-17 12:08:31 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılan Myanmar Devlet Müşaviri Ang San Su Çi ile dün bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada Çin ile Myanmar arasındaki dostluğun uzun geçmişe dayandığını ve iki ülkenin ortak stratejik çıkarları bulunduğunu belirtti.

Xi, Çin'in Myanmar'la birlikte dostluğu arttırıp karşılıklı yarara dayalı işbirliğini yoğunlaştıracağını ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacağını kaydetti.

Çin'in Myanmar'ın barış sürecine gerekli desteği sağlamaya ve Myanmar'la birlikte sınır bölgesindeki güvenlik ve istikrarı korumaya hazır olduğuna dikkat çeken Xi, ayrıca, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde ortak kazancı gerçekleştirmek için ortak çaba harcayacağını söyledi.

Ang San Su Çi, Kuşak ve Yol girişiminin bölgeye ve dünyaya barış, uzlaşma ve refah getireceğine işaret ederek Myanmar'ın Çin'le hükümetler arası, partiler arası koordinasyonu ve halklar arası değişimi artırıp karşılıklı anlayış ve güveni pekiştirmeye hazır olduğunu dile getirdi. Ang San Su Çi, Çin'le ülkesi arasındaki sınır bölgesinde barış ve huzur için elinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor