Li Keqiang, Myanmar Devlet Müşaviri Ang San Su Çi ile görüştü

2017-05-17 10:41:25

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu vesilesiyle Çin'de bulunan Myanmar Devlet Müşaviri Ang San Su Çi ile bir araya geldi.

Li Keqiang, dost ülke Myanmar'la kalkınma stratejisini kenetlemek istediklerini kaydetti. Li Keqiang, Myanmar'la üst düzey teması sıkılaştırmaya ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğini ve kültürel teması artırmaya hazır olduklarını belirtti. Li Keqiang, iki tarafın özel ekonomik bölge, petrol ve doğalgaz boru hattı ve liman gibi büyük projelerde işbirliğini istikrarlı bir şekilde yürütmesini ümit ettiklerine işaret etti.

Myanmar'da bir an önce ateşkesin gerçekleştirilmesini ve Çin ile Myanmar arasındaki sınırların güvenceye alınmasını istediklerini dile getiren Li Keqiang, Myanmar'da huzuru yeniden sağlama sürecinin yürütülmesi için yapıcı rol oynamaya devam edeceklerini ifade etti.

Ang San Su Çi, Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerini ve Çin'i iyi bir dost olarak gördüklerini hatırlattı. İki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılmasını dörtle gözle beklediklerini kaydeden Ang San Su Çi, Çin'le ekonomik ve ticari işbirliği ve kültürel teması artırmaya hazır olduklarını belirtti.

Ang San Su Çi ayrıca, Myanmar'ın yurtiçi barış sürecini yürütmesine Çin'in verdiği yardımlardan ötürü Çin'e teşekkürlerini sunduklarına dikkat çekti.

Görüşmeden sonra Li Keqiang ve Ang San Su Çi iki tarafın kalkınma stratejisinin kenetlenmesi, ekonomi, teknoloji, sağlık ve tarihi eserlerin korunması gibi alanlardaki iki taraflı işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor