Xi, Sırbistan Başbakanı'yla görüştü

2017-05-17 09:41:51

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak için Beijing'e gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'le dün bir araya geldi.

Xi, önce Vucic'in kısa süre önce cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasını tebrik etti. Xi yaptığı konuşmada, Çin'in Sırbistan'la dostluğu pekiştirerek her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmeye, böylece iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığın daha yüksek düzeyde seyretmesini sağlamaya ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, Sırbistan'ın öncülüğünde Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ulaştırma Altyapı Tesisleri İşbirliği Merkezi'nin kurulmasını desteklediklerini ve Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinde Sırbistan'ın daha büyük rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

Xi, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasına dair hükümetler arası anlayış muhtırasını hayata geçirerek, altyapı tesisleri inşası, enerji ve üretim kapasitesi gibi alanlardaki işbirliğini ilerletmeleri gerektiğini kaydetti.

Sırp Başbakan Aleksandar Vucic, Kuşak ve Yol inşasının ülkesini Çin'le sıkı sıkıya bağladığını, bu kapsamdaki işbirliği projelerinden olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

Vucic, Tek Çin politikasında ısrar eden Sırbistan'ın Çin'le ekonomi, ticaret, madencilik, altyapı tesisleri, finans, havacılık ve turizm gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmek istediğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor