Çin ve Sırbistan başbakanları bir araya geldi

2017-05-17 09:28:47

Başbakan Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak için Beijing'e gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'le dün bir araya geldi.

Çinli Başbakan görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Sırbistan tarafıyla geleneksel dostluğu ortak kalkınmayı motive eden güce dönüştürerek, kalkınma stratejilerini kenetlemeye, her alanda geliştirilen karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirmeye ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Başbakan Li Keqiang, Macaristan-Sırbistan demiryolu projesini hatırlatarak, bunun iki ülkenin üretim kapasitesi işbirliği konusundaki örnek proje olduğunu, iki tarafın bu projeyi iyi yürüterek bölgede altyapı tesislerinin bağlanırlığının artırılmasına katkı yapması gerektiğini dile getirdi.

Li, Çin'in Sırbistan'la ikili ticaret hacmini artırmaya, tarım, kültür ve turizm alanlarındaki işbirliğini güçlendireceğini, Sırbistan dahil Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle 16+1 mekanizması kapsamında ortak kazanç gerçekleştireceğini kaydetti.

Sırp Başbakan Aleksandar Vucic, Çin ekonomisinin büyümesinin diğer ülkelere yarar getireceğini ve Sırbistan'ın Çin'le işbirliğini güçlendireceğini söyledi.

İki başbakan, görüşmenin ardından altyapı tesisleri, ekonomi ve ticaret gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor