Bir Kuşak Bir Yol: 21. Yüzyılın en büyük kallınma projesi

2017-05-16 21:05:13 CRI

Bir Kuşak Bir Yol Girişimi, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'ndan projelerinden oluşmaktadır. Antik İpek Yolu ticaret yollarının ötesinde Avrupa'yı ve Afrika'yı Asya'ya bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı kurmayı amaçlamaktadır.

2008 krizi sonrası büyümenin yavaşladığı bir konjonktürde altyapı yatırmalarını öne çıkaran, dış ticareti geliştirmeyi amaçlayan "Bir Kuşak Bir Yol Projesi" tüm uluslararası topluluğun ilgi odağı haline gelmiştir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler, Pakistan'daki Gwadar Limanı, Sri Lanka'daki Colomba ve Hambantota derin deniz limanları, Çin-Laos yüksek hızlı tren hattı, Mısır'daki Süveyş Ekonomik ve Ticari Bölgesi gibi hayata geçirilen projeler nedeniyle girişime çok daha fazla ilgi göstermektedirler. Bu nedenle 14-15 Mayıs'ta Beijing'de düzenlenen "Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na" 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile 130'dan fazla ülkeden gelen 1500 civarında temsilci katılıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de Forumun açılışında bir konuşma yapması ve konuşmasında "Kuşak ve Yol" inisiyatifi ile "2030 Sürdürülebilir Kalkınma Programı" arasında nitelik ve kapsam bakımından farklı olmasına rağmen, ikisinin de sürdürülebilir kalkınmayı hedeflediğine dikkat çekmesi dünya kalkınma gündemi ile "Kuşak ve Yol" projesi arasındaki bağlantının ortaya konulması açısından son derece önemli.

Yeni İpek Yolu Projesi'ni ilk kez Çin Devlet Başkanı Xi Jinping 7 Eylül 2013'te Kazakistan Nazarbayev Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmada dile getirmişti. Xi, burada yaptığı konuşmada "Avrasya bölgesindeki bütün ülkeler arasındaki ekonomik bağlantıları daha da yoğunlaştırmak, karşılıklı işbirliğini daha da derinleştirmek ve gelişme için daha geniş bir ufuk açmak için yaratıcı bir ruhla işbirliği modelini geliştirerek 'İpek Yolu Ekonomik Kuşağını' ortaklaşa oluşturabiliriz. Bu güzergahta yer alan bütün ülkelerin mutluluğuna hizmet edecek muhteşem bir dava olacaktır" diyerek projenin önemini ve amacını açıklamıştı. Projenin deniz yollarını da kapsadığı 2013 yılında Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Brunei'de düzenlenen 16. ASEAN-Çin zirvesinde yaptığı açıklamada dünyaya duyurulmuştu. Bu açıklamanın ardından 3 Ekim 2013'te Devlet Başkanı Xi Endonezya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Projesi'nin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirtmişti.

Çin'in Asya'dan Avrupa'ya uzanan eski ticaret yolunu yeniden canlandırma çabası, büyük bir ekonomik sonuç doğurma potansiyeline sahiptir. Projenin, ekonomileri 21 trilyon dolara ulaşan kuşak güzergâhı üzerindeki 65 ülkenin ekonomik ve kültürel hayatına canlılık kazandırması beklenmektedir. 4.4 milyar insana ve dünya ekonomisinin yaklaşık % 63'üne dokunma potansiyeli ile "Bir Kuşak Bir Yol" projesinin değerinin 1,4 trilyon dolar olacağı tahmin edilmektedir.

Çin'in dış politikası, mevcut uluslararası kurumlar ikame etmeye yönelik organizasyonlar ve mekanizmalar kurarak, uluslararası düzenin yeniden düzenlenmesine yönelik sistematik bir şekilde çalışıyor. Bir Kuşak Bir Yol girişimi, Batı merkezli küresel kurumsal yapıya alternatif Çin merkezli organizasyonlar ve mekanizmalar oluşturulması açısından kilit jeostratejik bir projedir. Birinci ana hedefin yeni Avrasya ulaşım ve ticaret altyapıları oluşturmak, ikinci ana hedefin ise, serbest ticaretin önündeki engellerin kaldırılması olduğu söylenebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor