Çin ve Filipinler'den Güney Çin Denizi toplantısı

2017-05-16 19:25:13 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin ve Filipinler arasındaki Güney Çin Denizi sorununa dair ikili danışma mekanizmasının ilk toplantısının 19 Mayıs'ta Çin'in Guiyang kentinde düzenleneceğini açıkladı.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Liu Zhenmin ve Filipinler'in Çin Büyükelçisi Jose Santiago Santa Romana'nın iki ayrı heyetle Güney Çin Denizi hakkında dostane diyalog ve istişare toplantısı yapacağını bildirdi.

Çin sözcüsü, toplantının, geçtiğimiz ekim ayında bir araya gelen Çin ve Filipinler liderlerinin vardığı önemli fikir birliğini hayata geçirmeyi ve iki taraf arasında Güney Çin Denizi sorununa ilişkin diyalog platformu kurmayı hedeflediğini dile getirdi.

Kuşak ve Yol Forumu sırasında Beijing'de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le görüşme yapan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Güney Çin Denizi sorununun barışçı diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

İki liderin, Güney Çin Denizi sorununun diyalog ve istişareyle çözülmesi konusunda bir kez daha mutabık kaldıklarını belirten sözcü Hua, bunun iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uygun olduğunu ve bölgesel barış ve istikrarın bu şekilde korunabileceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor