Xi Jinping'in Kuşak ve Yol Forumu temasları

2017-05-16 17:33:01

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün sona eren “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na katılan yabancı liderler ile bugün başkent Beijing'de bir araya geldi.

Xi Jinping, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile yaptığı görüşmede, kadim İpek Yolu'nun Çin ve İtalya'yı birbirine bağladığını vurguladı. “2017-2020 Çin-İtalya İşbirliği Eylem Planı”nın hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Xi Jinping, iki ülke arasında çift yönlü yatırımların artırılması, ortak sanayi bölgelerinin inşa edilmesi, e-ticaret ile inovasyon işbirliğinin pekiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping bugün Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukoşenko ile de bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede, Çin ile Belarus arasında ilişkilerin geçtiğimiz eylülde kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltildiğini hatırlattı. Çin-Belarus Sanayi Bölgesi inşasının hızlandırılacağını dile getiren Xi Jinping, ticaret ve yatırım işbirliğinin yoğunlaştırılarak eğitim, kültür ve turizm alanlarındaki işbirliğinin de pekiştirileceğini kaydetti. İki lider görüşmenin ardından Kuşak ve Yol İnisiyatifi (KYİ) kapsamında ekonomi ve teknoloji işbirliğine dair mutabakatların imzalanmasına tanıklık etti.

Xi Jinping ayrıca Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ve Laos Cumhurbaşkanı Bounngang Vorachith ile de ayrı ayrı görüştü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor