Çin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, Duterte ile görüştü

2017-05-16 09:54:56

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak üzere Beijing'e gelen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duerte ile dün ayrı ayrı görüşme yaptı.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, Filipinlerin Çin'in yakın komşusu ve Kuşak ve Yol inşasının önemli ortaklarından biri olduğunu belirtti. İyi komşuluk ve dostça işbirliği ilkelerinde ısrar ederek ortak kazanç gerçekleştirmenin ikili ilişilerin geliştirilmesi için doğru yol olduğuna işaret eden Xi, Çin'in Kuşak ve Yol projesini Filipinler'in kalkınma stratejisiyle kenetlemek suretiyle ortak kalkınma yolunda sonuç elde etmeye ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Xi, iki ülkenin altyapı tesislerinin inşası, denizde sınır ötesi organize suçlara darbe indirme, ortaklaşa arama-kurtarma, yoksulluğu azaltma, uyuşturucuyla mücadele gibi alanlardaki işbirliği güçlendirmesi gerektiğini vurguladı. Çin'in Filipinler'in ASEAN dönem başkanlığını yürütmesini desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ASEAN'la temas ve işbirliğini artıracağını kaydetti.

Kuşak ve Yol forumunun başarıyla düzenlenmesini kutlayan Filipinler Devlet Başkanı Duterte, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Asya ekonomisi ve bölgede altyapı tesislerinin bağlanırlığını ilerleteceği gibi ülkesine de iş olanakları ve refah getireceğine inandığını ifade etti. Duterte, Çin'le ilişkileri yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

İki devlet başkanı görüşmenin ardından, ekonomi, ticaret, altyapı tesisleri, insan kaynakları, enerji, basın ve yayıncılık gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Duterte dün Beijing'de Çin Başbakanı Li Keqiang'la da bir araya geldi.

Çinli Başbakan görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Filipinler'le ikili ticaret boyutunu genişletmenin yanı sıra, üretim kapasitesini artırma, altyapı tesisleri inşası, finans, tarım ve balıkçılık gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceğini belirtti. Li Çin'in ASEAN'la ortak kader topluluğunu inşa edeceğini sözlerine ekledi.

Duterte, Filipinler'in Çin'in gelişme deneyimlerinden faydalanarak, altyapı inşası, tarım, balıkçılık, e-ticaret, KOBİ'ler ve turizm gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceğini ve Çinli işletmelerden yatırım beklediklerini dile getirdi. Duterte, Çin ile ikili işbirliğinin yeni sayfasını açıp, bölgesel barış ve istikrarı ortaklaşa korumaya hazır olduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor