Kuşak ve Yol'un temeli barış ve işbirliğine dayalı dünya düzeni

2017-05-15 11:15:25

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, barış ve işbirliğinin tesis edildiği bir dünyanın oluşturulmasının, Kuşak ve Yol inisiyatifinin temel prensibi olduğunu söyledi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif dün Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamında düzenlenen üst düzey genel oturumda konuştu.

Navaz Şerif, sınır ötesi işbirliğinde büyük bir plan olan Kuşak ve Yol inisiyatifinin enerji, altyapı tesisleri ve ticaret gibi birçok alanı kapsadığını belirtti.

Şerif konuşmasında, geniş alanları kapsayan söz konusu planın ekonomik topluluklar arasındaki ilişkilerin yoğunlaştırılması, karşılıklı yatırım ve eşi görülmemiş gelişmelerin ortaklaşa gerçekleştirilmesini sağlayacağının altını çizdi.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin tüm katılımcı ülkelere ait olduğu gibi, henüz katılmamış ülkelere de açık olduğuna dikkat çeken Şerif, bu inisiyatife bir küresel kamu ürünü olarak daha fazla dinamizm kazandırılması gerektiğini vurguladı.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin Pakistan'da olumlu karşılandığına işaret eden Şerif, söz konusu inisiyatife desteği sürdüren Pakistan'ın, bu konuda elverişli ortam yaratmak istediğini belirtti.

Şerif ayrıca, iki ülke tarafından ortaklaşa ilerletilen Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesinin Pakistan'ın 2025 Kalkınma Vizyonu'yla örtüştüğünü ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor