Beijing'de Li Keqiang-Putin görüşmesi

2017-05-15 10:08:11 CRI

Beijing'de Li Keqiang-Putin görüşmesi

Beijing'de Li Keqiang-Putin görüşmesi

Çin Başbakanı Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda dün görüştü.

Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkisinin yüksek seviyede gelişmeyi koruduğuna işaret eden Başbakan Li, Çin'in Rusya'yla birlikte finans, tarım, enerji ve sivil havacılık gibi alanlarda işbirliğini sağlamlaştıracağını söyledi. Li, iki tarafın birbirini tamamlayıcı rol oynamasını avantaja çevirerek, işbirliği potansiyelini geliştireceklerini ve kültürel alandaki iletişimi yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Rusya'yla birlikte Kuşak ve Yol'un Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesini sağlayacaklarını belirten Li Keqiang, Avrasya kıtasının refahı ve kalkınmasına, küresel ekonominin istikrarlı bir şekilde gelişmesine, açık ve kapsayıcı ekonomik düzenin oluşturulmasına dinamizm katılacağına işaret etti.

Rusya-Çin ilişkilerinin hızla geliştiğini ifade eden Putin, iki tarafın işbirliği mekanizmalarını pürüzsüz çalıştırdığını, ikili ticaret ve yatırımın elverişli bir gelişme eğiliminde olduğunu vurgualdı. Putin, Çin'le enerji, ulaştırma, havacılık ve uzaycılık gibi alanlardaki işbirliği projelerini ilerletip, Çin'le ilişkilerini yeni bir düzeye taşıyacaklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor