Xi: İpek Yolu ruhunu yenilemek için buradayız

2017-05-15 10:16:08 CRI

Xi: İpek Yolu ruhunu yenilemek için buradayız

Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu dün Beijing'de başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün foruma katılan liderlerin onuruna akşam yemeği verdi.

Xi akşam yemeğinde yaptığı konuşmaya başlarken “2 bin yıldan uzun süre önce, atalarımız, karada ve denizde dostluğa dayanan İpek Yollarını açtılar, böylece medeniyetler arasındaki değişimde muhteşem bir dönem başladı.” ifadelerini kullandı.

“Bugünse bizler İpek Yolu ruhunu yenilemek ve uluslararası işbirliği için Kuşak ve Yol kalkınmasını tartışmak için buradayız” diyen Xi, “Bu, ortak mirasımızın bir sürekliliği ve gelecek için doğru bir seçenektir” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Xi, akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, Kuşak ve Yol inşasının medeniyetler arasında iletişim, barış ve huzur, ortak kalkınma ve güzel yaşama arzularını yansıttığını ifade ederek, tüm ülkelerin aynı yönde ilerlemeleri halinde, bu davanın kadim İpek Yolu gibi nesilden nesile aktarılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, “Kalkınma arzularımızı yansıtan Kuşak ve Yol inşası, çeşitli ülkelerin gelişme yolundaki darboğazları aşmalarını ve gelişmenin meyvelerini paylaşmalarını sağlayarak, mutluluk ve acının da paylaşıldığı bir ortak gelişme hamlesi yaratacak. Güzel yaşama arzumuzu taşıyan Kuşak ve Yol inşası, her ülke ve halkın rüyalarını birleştirerek ve rüyaları gerçekleştirerek insanlığa mutluluk ve sağlık getirecek.” diye konuştu.

Rusya Devlet Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de aralarında bulunduğu konuk devlet başkanları ve hükümet liderleri akşam yemeğinde hazır bulundu. Yemekte yaklaşık 700 kişi ağırlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor