Xi: Ortak bir yurtta ortak bir kaderi paylaşıyoruz

2017-05-15 09:45:05

Xi: Ortak bir yurtta ortak bir kaderi paylaşıyoruz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılan yabancı konuklar onuruna dün Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda akşam yemeği verdi, ardından Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi'nde gösteri düzenledi.

Xi ve eşi Peng Liyuan, yemek öncesinde konuk liderler ve eşleriyle aile fotoğrafı çektirdi.

Xi akşam yemeğinde yaptığı konuşmaya, Çin hükümeti ve halkı adına yabancı konuklara hoş geldiniz diyerek başladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlık ortak bir yurtta yaşamakta ve ortak bir kaderi paylaşmaktadır, tarih, farklı halklar ve farklı kültürlerin kaynaşmasıyla gelişmektedir.”

Xi konuşmasında İpek Yolu'nun tarihi mirasına vurgu yaptı:

“2 bin yıl önce atalarımız dostça temas arzusuyla yola çıkarak, tarihi İpek Yolu'nu başlattı. Bugün İpek Yolu Ruhu'nu aktararak Kuşak ve Yol inşasını ele alıyoruz. Bu, tarihi eğilimin devamı ve geleceğe yönelik doğru bir seçimdir. Medeniyetler arası değişim hevesimizi taşıyan Kuşak ve Yol inşası, dünya medeniyetlerini daha renkli kılacak; barış ve huzur beklentimizi taşıyan Kuşak ve Yol inşası, ülkelerin ortaklaşa uyumlu ve barışçı dünyayı inşa etmelerine katkı sağlayacak: Ortak kalkınma arayışımızı yansıtan Kuşak ve Yol inşası, ortak kalkınma topluluğu inşa etmelerine yardım edecek; daha güzel yaşam beklentimizi taşıyan Kuşak ve Yol inşası, rüyaları gerçeğe dönüştürüp halklara huzur ve refah getirecek.”

Cumhurbaşkanı Xi, tüm ülke ve bölgelerin ortak çaba harcamaları durumunda geleceğimizin daha güzel olacağını ve Kuşak ve Yol inisiyatifinin tarihi İpek Yolu gibi tarihe geçeceğini kaydetti.

Sanat gösterisinde, yuvarlak masa zirvesine katılacak 30 ülkenin müziklerinden seçkiler çalınarak, Kuşak ve Yol güzergahlarında farklı kültürler arasındaki değişim ve uyum yansıtıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor