Xi Jinping ile Putin bir araya geldi

2017-05-14 15:53:01 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konuk Evi'nde Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.


Xi Jinping, Çin ve Rusya'nın iyi komşu, iyi dost, iyi ortak olduğunu belirterek, bu yıldan bu yana ikili kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinde üst düzey gelişmelerin korunduğunu ve her alanı kapsayan işbirliğinde yeni sonuçlar elde edildiği söyledi.


Xi, karmaşık ve değişken uluslararası durum karşısında Çin ve Rusya'nın büyük ülke rolünü yerine getirerek, ilgili sıcak sorunların siyasi çözüm sürecini hızlandırmak için çalışarak, bölge ile dünyanın barış ve istikrarının korunması için önemli dengeleyici bir rol oynadığını ifade etti.


İkili ilişkilerin geliştirilip derinleştirilmesinin iki ülkenin stratejik kararı olduğunu vurgulayan Xi Jinping, uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin, ikili ilişkilerin iyi yönde gelişiminin korunması gerektiğini vurguladı.


Cumhurbaşkanı Xi, Çin ile Rusya arasında Mayıs 2015'te Kuşak ve Yol inşası ile Avrasya Ekonomi Birliği'nin kenetlenmesine ilişkin stratejik mutabakata varıldığını hatırlatarak, bu adımın birliğin diğer üyelerinin de desteğini kazandığını dile getirdi.


Xi Jinping, aradan geçen iki yıl içinde kenetlenme işbirliğinin istikrarlı bir şekilde yürütüldüğüne ve çarpıcı gelişmelerin kaydedildiğine dikkat çekerek, bundan sonraki dönemde Çin'in, Rusya ile birlikte söz konusu kenetlenme işbirliğinde daha çok sonuç alınması için çaba harcamaya hazır olduğunun altını çizdi.


Vladimir Putin ise, forumun açılışının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinden dolayı tebriklerini ileterek, Çin'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin çağın gereklerine uygun olduğunu ve söz konusu forumun da kritik bir zamanda düzenlendiğini söyledi.


Putin, ikili ilişkilerin üst düzeyde geliştiğini, iki ülke arasında üst düzey temasların yoğun bir şekilde yapıldığını ve hükümet birimleri ile yasama organları arasındaki temasların sıkı bir şekilde sürdürülerek, ikili ticaretin hızla büyüdüğünü hatırlattı.


Konuk Devlet Başkanı, Çin ile birlikte Avrasya Ekonomi İşbirliği ve İpek Yolu Ekonomi Kuşağı'yla olan strateji kenetlenmesini iyi bir şekilde yerine getirerek, ilgili önemli işbirliği projelerini uygulamaya hazır olduklarını söyledi.


Putin tarafların, enerji, ticaret, imalat ile eğitim, turizm ve spor alanlarındaki işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


İki lider görüşmede ayrıca, Kore Yarımadası gibi her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor