Zhang Gaoli, Forum'un Üst Düzey Toplantısı'nda konuştu

2017-05-14 12:03:56 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, bugün Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun Üst Düzey Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.


Zhang Gaoli konuşmasında, politika, altyapı, ticaret, sermaye ve kamu alanındaki kapsamlı bağlantıların Kuşak ve Yol inşasının ağırlık noktası olduğuna işaret etti.


Zhang, söz konusu bu 5 bağlantının güçlendirilmesiyle birlikte, işbirliği ile ilgili fikir birliklerinin oluşturulması ve işbirliği seviyesi arttırılarak, yeni tip işbirliği platformunun kurulmasıyla Kuşak ve Yol inşasının güzergahında yer alan ülkelerin halklarına fayda sağlanması gerektiğini vurguladı.


Zhang Gaoli, bahsi geçen hedeflere ulaşmak için 5 maddelik öneride bulundu.


Zhang, politika koordinasyonunun güçlendirilerek Kuşak ve Yol inşasının siyasi zemininin sağlamlaştırılması, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilerek üst düzey temasların yoğunlaştırılması, strateji kaynaşmaları hızlandırılarak işbirliği yol haritasının hazırlanması çağrısı yaptı.


Zhang, altyapı tesisleri arasındaki kapsamlı bağlantının pekiştirilerek demir yolu, kara yolu, hava yolu, su taşımacılığı, haberleşme, elektrik, petrol ve doğal gaz boru hattı ile enerji interneti temelinde çağdaş altyapı tesisleri sistemlerinin oluşturulması gibi bir dizi tedbir alınması gerektiğini vurguladı.


Ticaret pürüzsüzlüğünün arttırılması gerektiğine dikkat çeken Zhang Gaoli, Kuşak ve Yol inşasında dinamik bir piyasa oluşturulması gerektiğini dile getirdi.


Çin'in, 2016 yılında Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkerle yaptığı ticaretin 1,07 trilyon ABD Dolarına ulaştığına dikkat çeken Zhang, bu ülkelerde 14 milyar 500 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirildiğini söyledi.


Zhang Gaoli, ticaret ve yatırım serbestisinin arttırılarak Kuşak ve Yol'un serbest ticaret ağının oluşturulması, böylece bölgesel ile küresel ekonomik büyümeye dinamizm katılması çağrısı yaptı.


Finansal bağlantının güçlendirilmesi gerektiğine de değinen Başbakan Yardımcısı Zhang, Kuşak ve Yol inşasında çok taraflı finansman ve yatırım sisteminin oluşturulmasının önemine dikkat çekti.


Halklararası bağlantının pekiştirilmesinin altını çizen Zhang, Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin halkları arasındaki etkileşimin pekiştirilmesi, eğitim, bilim ve teknoloji, kültür, medya, sağlık turizm ile sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.


Zhang Gaoli ayrıca, Kuşak ve Yol inşasında, çevre dostu, düşük karbonlu ve sürdürülebilir üretim ile yaşam tarzlarının teşvik edileceğini, böylece yeşil bir İpek Yolu inşa edeceklerini ifade etti.


Zhang Gaoli konuşmasının sonunda, önümüzdeki 5 yıl içinde Çin'in 8 trilyon ABD Doları tutarında ürün ithal edeceğine işaret ederek, 600 milyar dolar tutarında dış yatırım çekmeyi, yabancı ülkelere de 750 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını ve yurt dışına seyahat eden Çinli sayısının 700 milyonu aşmasının beklendiğini kaydetti.


Tüm yabancı ülkelerin Çin gelişmesinden doğan fırsatlardan faydalanmalarını istediklerine işaret eden Zhang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu Üst Düzey Toplantısı'na katılanların Kuşak ve Yol inşası ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için faydalı fikirlerle emek sarf etmesini istedi.     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor