Xi Jinping, Erdoğan'la görüştü

2017-05-14 08:58:10 CRI

Xi Jinping, Erdoğan'la görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda dün bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede iki ülke arasında çeşitli alanlardaki ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğine dikkat çekerek, Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesinin iki ülke ve halkın temel çıkarlarına uygun olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, ikili ilişkilerde daha büyük gelişmeler kaydedilmesini hızlandırmak için iki ülkenin birbirlerinin başlıca endişelerine önem vererek, güvenlik ve terörle mücadele işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini söyledi.

Eşitlik, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkeleri uyarınca stratejik kenetlenmenin güçlendirilmesi gerekliliğinin altını çizen Xi Jinping, “Online İpek Yolu” ekonomik işbirliğinin hızlandırılmasının yanı sıra, siyasi temaslar, ortak altyapı inşası, sektörler arası işbirliğinin ilerletilmesi ve ticaretin dengeli şekilde gelişmesinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde destek vererek katılmasını takdirle karşıladıklarını belirten Xi Jinping, Türkiye'yle birlikte bu girişim çerçevesindeki başlıca işbirliği projelerini sağlam adımlarla ilerletmeye hazır olduklarına işaret etti.

Türk tarafının, Çin'de 2018 yılında Türkiye Turizm Yılı faaliyetlerini düzenleyecek olmasını övgüyle değerlendiren Cumhurbaşkanı Xi, Türkiye'yle karşılıklı kültür merkezleri kurulmasına ilişkin anlaşmanın imzalanmasından istifade ederek, ikili kültürel temasları ilerletmeyi ve ikili ilişkilerin temelini sağlamlaştırmayı dilediklerini belirtti.

Erdoğan ile görüşmesinde barışçıl, istikrarlı ve gelişen bir Ortadoğu'nun uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uygun düştüğüne de vurgu yapan Çin Cumhurbaşkanı Xi, taraflarla temasları güçlendirmek suretiyle Ortadoğu'nun bir an önce barış ve istikrara kavuşması için çaba harcamayı istediklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Xi Jinping'in ikili ilişkiler hakkındaki değerlendirmelerine katıldığını ifade ederek, iki ülke liderleri arasında varılan mutabakatın hayata geçirilmesi ve ikili gerçekçi işbirliğinin hızlandırılmasına olumlu yaklaştıklarını söyledi.

Çin'in Kuşak ve Yol forumunu düzenlemesinin son derece büyük bir anlam taşıdığına dikkat çeken Erdoğan, Çin'le Kuşak ve Yol'un inşası çerçevesi içinde yatırım, ulaşım ve nakliye ağları ile altyapı inşası gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Çinli işletmelerin Türkiye'ye yatırım yapmalarını da olumlu karşıladıklarına işaret eden Erdoğan, Çin'le Ortadoğu'daki gelişmelere dair temasları korumayı arzuladıklarına işaret etti.

Görüşmenin ardından iki lider adalet, ulaştırma ve kültür alanlarındaki işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor