Xi Jinping, Aleksis Çipras'ı kabul etti

2017-05-13 17:34:35 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak için Çin'e gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı kabul etti.


Xi Jinping görüşmede, Çin ile Yunanistan arasındaki geleneksel dostluğun ve işbirliğinin sürekli geliştiğini, siyasi alanda karşılıklı güvenin güçlendiğini ve ekonomi ile ticaret alanlardaki yatırım ile altyapı tesisleri inşası gibi konularda olumlu sonuçlar elde edildiğini belirtti.


İki ülkenin, Çin ile Yunanistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü dolayısıyla kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyleyen Xi Jinping, Çin'in, Yunanistan'la üst düzey temasları korumaya hazır olduğunu ve Yunanistan'ın Çin-Avrupa ilişkilerinin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için aktif katkıda bulunmasını beklediğini kaydetti.


Xi, Yunanistan'ın uluslararası lojistik transfer merkezi inşası projesinin Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifiyle benzer noktalarının bulunduğunu ve iki tarafın Piraeus Limanı inşasında ortaklaşa çalışacağını ifade etti.


Xi, Piraeus Limanı'nın, Çin ile Avrupa arasındaki kara ve deniz ulaşımı ile Kuşak ve Yol inşasında önemli rol oynamasını ve iki ülkenin altyapı tesisleri, enerji ile deniz gibi alanlardaki işbirliğini ilerletmenin yanı sıra, iki ülkenin halklarına daha fazla fayda sağlamasını beklediklerini vurguladı.


Çipras ise, iki ülkenin ekonomi, yatırım, finans, enerji, tarım ile yeni teknoloji gibi alanlarda işbirliğini ilerletmesi ve Piraeus Limanı projesinin iyi bir şekilde yapılması için çaba harcaması gerektiğini dile getirdi.


Çipras, Yunanistan'ın Kuşak ve Yol işbirliğine katılmasından memnuniyet duyduğunu, Kuşak ve Yol inisiyatifinin büyük önem taşıdığı ve bunun Asya ile Avrupa arasındaki ekonomi, ticaret, enerji, nakliyat ile internet gibi alanlarda işbirliğine yararlı olduğu görüşünde bulunduğunu ifade etti.


Çipras, Yunanistan'ın Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri işbirliğini ve Çin-Avrupa işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor