Xi Jinping Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i kabul etti

2017-05-13 17:05:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak için Çin'e gelen Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'i kabul etti.


Xi Jinping görüşmede, Çin ile Pakistan ilişkilerinin Çin'in diplomatik politikalarında öncelikli bir yere sahip olduğunu ve Pakistan'la her koşuldaki stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.


İki ülkenin, üst düzey temasları sürdürerek, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını ilerletmesi gerektiğini ifade eden Xi Jinping, Gvardar Limanı inşası ile bölgedeki tesislerin geliştirilmesi ve ulaşım sektöründe altyapı tesisi inşası, enerji ile yaşam gibi alanlarda işbirliği projelerinin hızlandırılmasına vurgu yaptı.


Xi, iki tarafın terörle mücadele ile güvenlik alanlarındaki işbirliğini güçlendirerek önemli uluslararası ve bölgesel işlerde koordinasyonu arttırmasını beklediklerinin altını çizdi.


Xi, Pakistan'la Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) çok taraflı çerçevesi

içindeki işbirliğinin derinleştirilmesini beklediğine dikkat çekti.


Navaz Şerif ise, ülkesinin ikili ilişkilerin derinleştirilmesi ve Kuşak ve Yol inşasının işbirliğine katılmasını desteklediğini dile getirdi.


Şerif, Çin'le birlikte Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru'na ilişkin planları hayata geçirmek ve Gwardar Limanı projesi gibi altyapı tesislerini istikarlı bir şekilde ilerletmek için çaba harcayacaklarını kaydetti.


Şerif, Pakistan'ın Çin'le Birleşmiş Milletler (BM) ve SİÖ gibi çok taraflı çerçevede işbirliği yaparak dünyada huzur ve istikrar elde etmek için çalışacağını da sözlerine ekeldi.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor