Xi Jinping Özbek mevkidaşıyla bir araya geldi

2017-05-13 16:38:17 CRI

Xi Jinping Özbek mevkidaşıyla bir araya geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Beijing'de Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev'le görüştü.


İki lider görüşmede, iki ülke arasında nesillerdir süregelen dostluk ruhunun yaygınlaştırılması ve ikili ilişkilerin daha ileriye götürülerek, iki ülke halkına daha çok yarar getirilmesi konusunda mutabakat sağladı.


Özbekistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine ilk destek veren ve katılan ülke olduğunu vurgulayan Xi Jinping, inisiyatifin inşasına ilişkin işbirliğinde zengin meyvelerin alındığını ve bunun ikili işbirliğinin ana hattı haline geldiğini belirtti.


Çin'in Özbekistan'la potansiyeli ortaya koyarak, Kuşak ve Yol inşası işbirliğinde yeni gelişmeler kazanmaya hazır olduğunu söyleyen Xi, iki tarafın karşılıklı işbirliğindeki önemli yönler, alanlar ve projeler hakkında iyi bir planlama yapması gerektiğine işaret etti.


Xi, ekonomik ve ticari işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılarak, ikili ekonomik ve ticari boyutların genişletilmesi, ticaret yapısının iyileştirilmesi ve ikili ticarette uzun vadeli, istikrarlı ve sağlıklı büyümenin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.


Xi Jinping, Çin'in eşitlik ve karşılıklı yarara dayanan bir temelde Özbekistan'la birlikte üretim kapasitesi, yatırım, sanayi bölgesi ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Konuk Cumhurbaşkanı ise, Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmesinin dünya halklarının hayranlığını topladığını kaydetti.


Shavkat Mirziyoyev, ülkesinin, Tek Çin politikasında ısrar ederek, Çin'in terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadelesine destek verdiğini hatırlattı.


Mirziyoyev, Çin'le olan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini var güçle sağlamlaştırıp geliştireceklerini, Kuşak ve Yol inisiyatifinden yararlanarak, ekonomi, ticaret, yatırım, üretim kapasitesi, altyapı tesileri ile su işleri gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeye ve BM, Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı çerçeve içindeki işbirliği ile eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.


Liderler görüşmenin ardından, iki ülke arasındaki ortaklık bildirisini imzaladı ve bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor